Bemutatkozás

A Rejtett Kincsek Down Egyesület segíti a Down-szindrómával és más fogyatékkal élő gyermekeket, felnőtteket és családjaikat, hogy aktív és boldog életet élhessenek a társadalom teljes jogú tagjaiként. Missziónkkal összhangban az 1998-ban, érintett családok által útjára indított egyesületben igyekszünk életen átívelő segítséget nyújtani a hozzánk fordulóknak. Már régóta működő, nemrégiben indult és kidolgozás alatt lévő programjaink egymásra épülnek, biztosítva az ellátottak folyamatos kísérését. A teljes esélyegyenlőséget kívánjuk elérni: hogy a fogyatékossággal élők megtalálják a számukra járható utat. Törekszünk arra, hogy szinte minden életszakaszban tudjunk segítséget és megfelelő információt nyújtani az érintett családoknak és a szakembereknek egyaránt.

2013-ban hívtuk életre a Down Baba programot, mely a terhesség idején és az azt követő hónapokban nyújt komplex segítséget a szűréssel, a Down-szindrómás magzat születésével, fejlesztésével és gondozásával kapcsolatban a szülőknek. (www.downbaba.hu)

2011 szeptemberében nyitotta meg kapuit az első  Csodavár Korai Fejlesztő Centrum (Csodavár Nyíregyháza Inkluzív Fejlesztő Központ és Játszóház) a gyereksereg előtt, amely komoly ellátásbeli hiányosságokat pótol a korai fejlesztésre szoruló kelet-magyarországi 0-5 éves gyermekek számára. A nyíregyházi központ integrált játszóházként, táborhelyként és program helyszínként is működik, ahol fogyatékkal élő és többségi gyermekek együtt játszhatnak, fejlődhetnek. www.csodavarak.hu

Mindenkinek becsengettek! címet viseli a 2009-ben született projekt ötletünk, amely segíti az óvodákat és az iskolákat abban, hogy megtegyék az első lépéseket a valódi integráló, befogadó közeggé válás útján. Programunk keretében 4-14 év közötti, enyhe és középsúlyos értelmi fogyatékkal élő, illetve sajátos nevelési igényű gyermekeket viszünk be többségi óvodai és iskolai közösségekbe egy-egy foglakozásra valamint tanórára (utóbbi esetében jellemzően készségórára), azzal a céllal, hogy a fogyatékkal élő és ép gyermekek közösen hozhassanak létre alkotásokat, játszva-tanulva megismerhessék egymást, és felkészülhessenek egy közös programzáró gálára. Példaként említhető a 2013 júniusában magvalósított Mutasd meg, mekkora a szíved! alternatív tanévzáró eseménysorozat. www.mbcs.hu

Az ENSZ által elfogadott Down-szindróma világnapjához (március 21.) kapcsolódóan minden év márciusában megszervezzük a Down Világnapi rendezvényt, melyen a fogyatékkal élő és többségi gyermekek számos vidám programon vehetnek részt.  www.0321.hu

A Norvég Civil Alap Támogatás által finanszírozott, „Szervezeti támogató-hálózat a Down-szindrómásokért Magyarországon” című projektünk célja, hogy a Down szindrómás (DS) személyekkel foglalkozó civil szervezetek egész országra kiterjedő hálózata jöjjön létre Egyesületünk ernyőszervezeti vezetésével. A hálózat stratégiát alakít ki a közös érdekképviselet, az egyenlő esélyek megteremtése és a társadalmi elfogadás javítása érdekében, továbbá a gyakorlatban is jól használható eszköztárhoz, szakmai támogatáshoz juttatjuk az érintett szervezeteket.

Az említett törekvések mindegyike elengedhetetlen abból a szempontból, hogy az érintett, fogyatékossággal élő gyermekekre, fiatalokra és már felnőttekre koncentráljunk.

2018 márciusában megnyitottuk a második Csodavár Inkluzív Fejlesztő Központot és Játszóházat Budapesten. Klubjaink, szülőknek és pedagógusoknak meghirdetett teadélutánjaink, intézményeknek szóló érzékenyítő programjaink, a fejlesztő és terápiás foglalkozásaink a társadalmi befogadás előkészítését célozzák meg. A nálunk zajló kora gyermekkori intervenció lényege a lemaradások enyhítése, az eltérésből fakadó lehetséges pozitívumok, rejtett kincsek kiaknázása.

Szakembereink sokéves tapasztalattal segítik az eltérő és az átlagos fejlődésű gyermekeket képességeik fejlesztésében, tehetségük kibontakoztatásában. A Csodavár modell azonban nem áll meg az érintett gyermekek fejlesztésénél, hanem egységként tekint a gyermeket körülvevő családra, és kiemelt figyelmet fordít a szülők és a testvérek megfelelő informálására, támogatására. Szakmai programunkban az eltérő fejlődésű gyermekek igényeinek megfelelően kialakított gyógypedagógiai, konduktori, egyéni és csoportterápiák kereteiben zajlik az érintettek koragyermekkori intervenciója, fejlesztése, és családgondozása.